IXTA140P05T
DigiKey Part Number
238-IXTA140P05T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA140P05T
Description
MOSFET P-CH 50V 140A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 50 V 140A (Tc) 298W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
298W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
50 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 70A, 10V