IXFA16N50P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
In Stock: 957
STMicroelectronics
In Stock: 916
N-Channel 500 V 16A (Tc) 330W (Tc) Surface Mount TO-263AA (IXFA)
IXFA16N50P3
DigiKey Part Number
IXFA16N50P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFA16N50P3
Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1515 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
330W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-263AA (IXFA)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 8A, 10V