DSB2I60SB is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 12 336
Datasheet
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Image for DSB2I60SB is not available
DSB2I60SB
DigiKey Part Number
DSB2I60SB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSB2I60SB
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 2 A