TVU1V8U4S-DFN2510-10LDG
DigiKey Part Number
3526-TVU1V8U4S-DFN2510-10LDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
3526-TVU1V8U4S-DFN2510-10LDGCT-ND - Cut Tape (CT)
3526-TVU1V8U4S-DFN2510-10LDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVU1V8U4S-DFN2510-10LDG
Description
TVS DIODE 1.8VWM 3.8VC 10DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.8V (Typ) Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 10-DFN (2.5x1)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
3.8V (Typ)
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
HDMI, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.28pF @ 1MHz
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
1.8V
Package / Case
10-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
6V