DDP520-US56-OF
DigiKey Part Number
5915-DDP520-US56-OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDP520-US56-OF
Description
AC/DC CONVERTER 56V 5V 520W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 56V 5V 90 ~ 305 VAC Input
Category
Current - Output 2
1 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Voltage - Isolation
1.8 kV
Part Status
Active
Efficiency
94.5%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
56V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.51" H (127.0mm x 76.2mm x 38.5mm)
Voltage - Output 2
5V
Approval Agency
CB, CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
8.21 A