IRL60HS118
DigiKey Part Number
IRL60HS118TR-ND - Tape & Reel (TR)
IRL60HS118CT-ND - Cut Tape (CT)
IRL60HS118DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRL60HS118
Description
MOSFET N-CH 60V 18.5A 6PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 18.5A (Tc) 11.5W (Tc) Surface Mount 6-PQFN (2x2) (DFN2020)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRL60HS118 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 10µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
660 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
11.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
6-PQFN (2x2) (DFN2020)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 11A, 10V