IPT015N10NF2SATMA1
DigiKey Part Number
448-IPT015N10NF2SATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPT015N10NF2SATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPT015N10NF2SATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPT015N10NF2SATMA1
Description
MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 35A (Ta), 315A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-10
EDA/CAD Models
IPT015N10NF2SATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5mOhm @ 150A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 267µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
242 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11000 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-10
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V