IPB80N03S4L03ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2 423
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 174
In Stock: 5
In Stock: 163
STMicroelectronics
N-Channel 30 V 80A (Tc) 94W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
IPB80N03S4L03ATMA1
DigiKey Part Number
IPB80N03S4L03ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB80N03S4L03ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB80N03S4L03ATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPB80N03S4L03ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5100 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
94W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C