IKW75N60H3FKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 380
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 428 W Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IKW75N60H3FKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW75N60H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW75N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IKW75N60H3FKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
3mJ (on), 1.7mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
470 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31ns/265ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 75A, 5.2Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
190 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
428 W