IHW40N65R6XKSA1
DigiKey Part Number
448-IHW40N65R6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW40N65R6XKSA1
Description
IGBT 650V 83A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 83 A 210 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IHW40N65R6XKSA1 Models
Gate Charge
159 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
17ns/211ns
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
99 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
83 A
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.6V @ 15V, 40A
Power - Max
210 W