IAUC100N10S5N040ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC100N10S5N040ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC100N10S5N040ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC100N10S5N040ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC100N10S5N040ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 100A 8TDSON-34
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-34
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUC100N10S5N040ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5200 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
167W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 50A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 90µA