BTT62001ENAXUMA1
DigiKey Part Number
448-BTT62001ENAXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BTT62001ENAXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BTT62001ENAXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTT62001ENAXUMA1
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 TDSO-8
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.5A PG-TDSO-8-31
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTT62001ENAXUMA1 Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Rds On (Typ)
200mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Fault Protection
Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs
1
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
PG-TDSO-8-31
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
8V ~ 36V