BSZ034N04LSATMA1
DigiKey Part Number
BSZ034N04LSATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ034N04LSATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ034N04LSATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ034N04LSATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 19A/40A TSDSON
Detailed Description
N-Channel 40 V 19A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 52W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
EDA/CAD Models
BSZ034N04LSATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 52W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-FL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA