BSC105N15LS5ATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC105N15LS5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC105N15LS5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC105N15LS5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC105N15LS5ATMA1
Description
TRENCH >=100V
Detailed Description
N-Channel 150 V 10.7A (Ta), 76A (Tc) 2.5W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 40A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 91µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 125W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V