BSC096N10LS5ATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC096N10LS5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC096N10LS5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC096N10LS5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC096N10LS5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TDSON-8-6
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 3W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSC096N10LS5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 36µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14.6 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.6mOhm @ 20A, 10V