BSC072N04LDATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC072N04LDATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC072N04LDATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC072N04LDATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC072N04LDATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 20A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSC072N04LDATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.2mOhm @ 17A, 10V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 30µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3990pF @ 20V
Part Status
Active
Power - Max
65W (Tc)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
8-PowerVDFN
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)