BAS4002ARPPE6327HTSA1
DigiKey Part Number
BAS4002ARPPE6327HTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS4002ARPPE6327HTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BAS4002ARPPE6327HTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS4002ARPPE6327HTSA1
Description
BRIDGE RECT 1P 40V 200MA SOT143
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 40 V Surface Mount PG-SOT-143-3D
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS4002ARPPE6327HTSA1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Manufacturer
Infineon Technologies
Operating Temperature
150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Voltage - Peak Reverse (Max)
40 V
Supplier Device Package
PG-SOT-143-3D
Current - Average Rectified (Io)
200 mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 200 mA