20709-020E-01
DigiKey Part Number
5378-20709-020E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20709-020E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20709-020E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20709-020E-01
Description
NOVASTACK 35-P RECEPTACLE 20P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
I-PEX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)