20682-040E-02
DigiKey Part Number
5378-20682-040E-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20682-040E-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20682-040E-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20682-040E-02
Description
CABLINE-CA II RECEPTACLE 40P
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Contact Finish Thickness - Mating
1.18µin (0.030µm)
Insulation Height
0.032" (0.82mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Features
Shielded, Solder Retention
Voltage Rating
100VAC