HIF3BA-16D-2.54R(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3BA-16D-2.54R(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3BA-16D-2.54R(63)
Description
CONN SOCKET 16POS IDC 28AWG GOLD
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HIF3BA-16D-2.54R(63) Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tray
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
28 AWG
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
7.87µin (0.200µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)