FX8-120P-SV(71)
FX8-120P-SV(71)
FX8-120P-SV(71)
DigiKey Part Number
H126130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-120P-SV(71)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX8-120P-SV(71) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
3mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)