FX23-120S-0.5SH
FX23-120S-0.5SH
FX23/FX23L Series Connectors
FX23-120S-0.5SH
DigiKey Part Number
H125036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-120S-0.5SH
Description
CONN RCPT 120POS R/A SMD GOLD
EDA/CAD Models
FX23-120S-0.5SH Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.287" (7.30mm)
Number of Positions
124 (120 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)