FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
DigiKey Part Number
26-FH34SRJ-22S-0.5SH(50)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH34SRJ-22S-0.5SH(50)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH34SRJ-22S-0.5SH(50)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34SRJ-22S-0.5SH(50)
Description
CONN FFC FPC 22POS 0.5MM R/A
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH34SRJ-22S-0.5SH(50) Models
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
22
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.039" (1.00mm)