DF40HC-3.0-90DS-0.4V-51
DF40HC-3.0-90DS-0.4V-51
DF40HC(3.0)-90DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11996TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11996CT-ND - Cut Tape (CT)
H11996DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40HC(3.0)-90DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 90POS SMD GOLD
Detailed Description
90 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40HC(3.0)-90DS-0.4V(51) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
3mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.114" (2.90mm)
Number of Positions
90
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)