DF40GB-70DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
H124957TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124957CT-ND - Cut Tape (CT)
H124957DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GB-70DP-0.4V(58)
Description
CONN PLUG 70POS SMD GOLD
Detailed Description
70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GB-70DP-0.4V(58) Models
Features
Shielded, Solder Retention
Active
Mated Stacking Heights
3mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
70
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)