DF40C-40DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11625TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11625CT-ND - Cut Tape (CT)
H11625DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-40DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-40DS-0.4V(51) Models
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)