DF37B-10DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H11832TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11832CT-ND - Cut Tape (CT)
H11832DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-10DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37B-10DP-0.4V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
Features
Solder Retention
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)