DF14-3P-1.25H(35)
DigiKey Part Number
26-DF14-3P-1.25H(35)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14-3P-1.25H(35)
Description
CONN HEADER SMD R/A 3POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 3 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF14-3P-1.25H(35) Models
Category
Contact Length - Mating
0.086" (2.20mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Beige
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150VAC