CX60-24S1-UNIT
DigiKey Part Number
26-CX60-24S1-UNIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX60-24S1-UNIT
Description
PLUG, INSIDE UNIT, 24 POS, FEMAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Plug Connector 24 Position Board Edge, Straddle Mount
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A