M80-5C12005MU
DigiKey Part Number
952-M80-5C12005MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5C12005MU
Description
CONN PLUG PNL MNT 24-28AWG 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 24-28 AWG
EDA/CAD Models
M80-5C12005MU Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Panel Mount
Series
Fastening Type
Threaded
Packaging
Bag
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Header
Wire Gauge
24-28 AWG
Contact Type
Male Pin
Features
Mounting Flange
Number of Positions
20
Contact Finish
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)