M50-3120845
M50-3120845
Harwin’s Company Overview
M50-3120845
DigiKey Part Number
952-1712-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3120845
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3120845 Models
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)