G125-FS11005F1R
DigiKey Part Number
G125-FS11005F1R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FS11005F1R
Description
CONN RECPT VERT SMT 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
G125-FS11005F1R Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Female Socket
Mated Stacking Heights
7.33mm, 7.4mm
Features
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
450V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)