F11-20012042R
DigiKey Part Number
952-F11-20012042RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-F11-20012042RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-F11-20012042RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F11-20012042R
Description
0.5MM M 120 WAY SGL+PWR (13.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Header, Center Strip Contacts, Floating Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F11-20012042R Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Center Strip Contacts, Floating
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
120
Mated Stacking Heights
15mm