B38G3RGB-10D0003H2U1930
DigiKey Part Number
3147-B38G3RGB-10D0003H2U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B38G3RGB-10D0003H2U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B38G3RGB-10D0003H2U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B38G3RGB-10D0003H2U1930
Description
LED RGB 0606 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) LED Indication - Discrete 2V Red, 3V Green, 3V Blue 0606 (1616 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B38G3RGB-10D0003H2U1930 Models
Category
Lens Size
1.60mm x 1.10mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3V Green, 3V Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
10mA Red, 10mA Green, 10mA Blue
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Configuration
Common Anode
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.60mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.50mm