B1501USD-20D000313U1930
DigiKey Part Number
3147-B1501USD-20D000313U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1501USD-20D000313U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1501USD-20D000313U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1501USD-20D000313U1930
Detailed Description
Red 622nm LED Indication - Discrete 1.9V 1206 (3216 Metric)
Category
Lens Size
2.00mm x 1.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
636nm
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm