76RSB12T
DigiKey Part Number
GH7166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
76RSB12T
Description
SWITCH ROCKER DIP SPST 0.15A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 12 Position Through Hole Rocker Actuator 150mA 30VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Grayhill Inc.
Height Above Board
0.292" (7.41mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Body Material
Thermoplastic
Voltage Rating
30VDC
Length
1.280" (32.51mm)