51P22-01-1-16N
51P22-01-1-16N
51P22-01-1-16N
DigiKey Part Number
GH7687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51P22-01-1-16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 16 Position SP16T 150mA (AC), 200mA (DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
51P22-01-1-16N Models
Category
Current Rating (Amps)
150mA (AC), 200mA (DC)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Part Status
Active
Actuator Length
9.53mm
Number of Positions
16
Angle of Throw
22.5°
Index Stops
Continuous
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP16T
Depth Behind Panel
13.64mm