GSGC201BS
DigiKey Part Number
4786-GSGC201BSTR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSGC201BSCT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSGC201BSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSGC201BS
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO277
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 20A Surface Mount TO-277
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1800pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 20 A