G040P04M
DigiKey Part Number
3141-G040P04MTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-G040P04MCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-G040P04MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G040P04M
Description
MOSFET P-CH 40V 222A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 180A (Tc) 178W (Tc) Surface Mount TO-263
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ -15A,- 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
206 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14983 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
178W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V