WR9HE500CCP-F(R6B)
WR9HE500CCP-F(R6B)
WR9HE500CCP-F(R6B)
DigiKey Part Number
1939-1466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9HE500CCP-F(R6B)
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WR9HE500CCP-F(R6B) Models
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.62" L x 1.00" W x 2.02" H (66.5mm x 25.5mm x 51.3mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, cULus, EAC, LPS, PSE, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
6 W