FFC2B28-40-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B28-40-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B28-40-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B28-40-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B28-40-G
Description
CONN FFC FPC 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B28-40-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Thermoplastic
Actuator Material
Thermoplastic
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.039" (1.00mm)