Image for UEZGUI-35CR-BA is not available
UEZGUI-35CR-BA
DigiKey Part Number
622-1099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEZGUI-35CR-BA
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, SPI, UART, USB 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
70.08mm W x 52.56mm H
Manufacturer
Future Designs Inc.
Backlight
LED
Series
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Packaging
Bulk
Interface
I2C, SPI, UART, USB
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color
Background Color
Black
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)