48.31.8.120.0060SPA
DigiKey Part Number
2066-48.31.8.120.0060SPA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
48.31.8.120.0060SPA
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil DIN Rail
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator, Varistor
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
96 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
24 VAC
Mounting Type
Operate Time
7 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CE, CSA, cURus EAC, NF, RINA, VDE
Load - Max Switching
4000VA
Relay Type
Coil Current
11.8 mA