PUN-H-F-10X1,5-BL
DigiKey Part Number
2171-PUN-H-F-10X1,5-BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUN-H-F-10X1,5-BL
Description
PLASTIC TUBING 50 METER
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tubing Blue Thermoplastic Polyurethane (TPE-U)
Category
Color
Blue
Material
Thermoplastic Polyurethane (TPE-U)
Series
Operating Pressure
102 PSI (7 bar)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-35°C ~ 60°C
Fluid Type
Compressed Air, Water
Bend Radius (Flow)
2.047" (52.00mm)
Outer Diameter
0.394" (10.00mm)
Minimum Bend Radius
1.102" (28.00mm)
Inner Diameter
0.276" (7.00mm)