PUN-H-12X2-SW-200 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2171-PUN-H-12X2-SW-200-ND 2171-PUN-H-12X2-SW-200-DS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PUN-H-12X2-SW-200 |
Description | PLASTIC TUBING 200M METER |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Tubing Black Polyurethane (PU) 656.2' (200.0m) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Material Polyurethane (PU) |
Manufacturer Festo Corporation | Length 656.2' (200.0m) |
Series | Operating Pressure -14 ~ 145PSI (-1 ~ 10 bar) |
Packaging Spool Digi-Spool®, Continuous Spool | Operating Temperature -35°C ~ 60°C |
Part Status Active | Fluid Type Compressed Air |
Type Tubing | Bend Radius (Flow) 2.441" (62.00mm) |
Outer Diameter 0.472" (12.00mm) | Minimum Bend Radius 1.299" (33.00mm) |
Inner Diameter 0.315" (8.00mm) | Approval Agency TUV |