Image for PUN-H-12X2-SW-200 is not available
PUN-H-12X2-SW-200
DigiKey Part Number
2171-PUN-H-12X2-SW-200-ND
2171-PUN-H-12X2-SW-200-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUN-H-12X2-SW-200
Description
PLASTIC TUBING 200M METER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tubing Black Polyurethane (PU) 656.2' (200.0m)
Category
Material
Polyurethane (PU)
Manufacturer
Festo Corporation
Length
656.2' (200.0m)
Series
Operating Pressure
-14 ~ 145PSI (-1 ~ 10 bar)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-35°C ~ 60°C
Fluid Type
Compressed Air
Bend Radius (Flow)
2.441" (62.00mm)
Outer Diameter
0.472" (12.00mm)
Minimum Bend Radius
1.299" (33.00mm)
Inner Diameter
0.315" (8.00mm)