DSBC-50-25-PPSA-N3
DigiKey Part Number
2171-DSBC-50-25-PPSA-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSBC-50-25-PPSA-N3
Description
ISO CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Tie-Rod Cylinder Double Acting 0.984" (25.00mm)
Category
Stroke Length
0.984" (25.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
5.8 ~ 174 PSI (0.4 ~ 12 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
G1/4
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Shaft Detail
External Thread M16 x 1.5
Construction
Tie-Rod Cylinder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C