XS500-24N-000
DigiKey Part Number
633-1309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XS500-24N-000
Description
AC/DC CONVERTER 24V 504W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.33" L x 5.04" W x 1.54" H (237.0mm x 128.0mm x 39.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC
Approval Agency
CE, cTUVus
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
21 A