ERFSR050062RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSR050062RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSR050062RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSR050062RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSR050062RZ
Description
0805/0.50AMP/06V/T&R/ROHS
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
850 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
1 A
Current - Max
100 A