ERFSR020092RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSR020092RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSR020092RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSR020092RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSR020092RZ
Description
0805/0.20AMP/09V/T&R/ROHS
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 9V 200 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
20 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
400 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3.5 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
9V
Size / Dimension
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Current - Max
100 A